شرکت ریسندگی و بافندگی فومنات وابسته به شرکت آتیه دماوند درحالی قرار است با قیمت غیرواقعی و بسیار پایین واگذار شود که تنها قیمت زمین کارخانه چند برابر رقم کارشناسی شده است. به گزارش خبرنگار ایلنا از رشت، شرکت ریسندگی و بافندگی فومنات یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های گیلان است که در سال ۱۳۵۲ با ظرفیت ...
تاریخ مخابره: دوشنبه 5 فوریه 2018  |  زمان: 14:14 ب.ظ  | شماره خبر: 485   

شرکت ریسندگی و بافندگی فومنات وابسته به شرکت آتیه دماوند درحالی قرار است با قیمت غیرواقعی و بسیار پایین واگذار شود که تنها قیمت زمین کارخانه چند برابر رقم کارشناسی شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از رشت، شرکت ریسندگی و بافندگی فومنات یکی از قدیمی‌ترین کارخانه‌های گیلان است که در سال ۱۳۵۲ با ظرفیت روزانه ۲۰ هزارمتر پارچه و با به کارگیری ۸۵۰ نفر نیروی کار توسط بخش خصوصی راه‌اندازی شد اما درسال‌های اخیر این کارخانه و کارگران آن فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه کردند.

در دهه ۸۰ این شرکت پس از  عدم  توانایی در پرداخت تسهیلات دریافتی، به بانک صنعت و معدن منتقل شد.

در سال۸۲  حدود  ۱۲۰ میلیارد ریال برای راه‌اندازی مجدد کارخانه‌های نساجی فومنات و ریسندگی خاور  هزینه و این کارخانه پس از احیا  از طریق شرکت آتیه دماوند به بخش خصوصی واگذار شد.

اما تنها یک سال بعد به دلیل عدم توانایی مدیریت کارخانه و عدم ایفای تعهدات، این شرکت مجددا به شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند واگذار شد.

خبر جدید  کشف بیش از 3 هزار عدد مواد محترقه غیرمجاز در رودسر

در ادامه اما و در سال های ۸۳ و ۸۶ بارش برف سنگین در استان گیلان صدمات بسیار زیادی را به این کارخانه وارد کرد و در سال ۸۸ با تصمیم مجمع عمومی ،این شرکت بزرگ پس از سال ها منحل شد.

با روی کار آمدن دولت یازدهم و در سال ۹۲ طی مراسمی با حضور معاون استاندار گیلان کارخانه‌های ریسندگی خاور و ریسندگی و بافندگی فومنات دوباره احیا شد.

اما به نظر می رسد مشکلات این کارخانه و کارگران‌اش تمامی ندارد و حالا پس از سال‌ها که افراد مشغول بکار این کارخانه از ۸۵۰ نفر به ۱۵۰ نفر رسیده است، دست‌های در پشت پرده قصد دارند با واگذاری این شرکت با قیمت ناچیز سود کلانی را به دست بیاورند.

ماجرا از آنجا شروع شد که بنابر اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی صنایع تصمیم گرفته شد کارخانه ریسندگی و بافندگی فومنات مجددا به بخش خصوصی واگذار شود. تا اینجا همه چیز طبیعی و بدون اشکال به نظر می رسد؛ اما نکته جالب قیمت در نظر گرفته شده به عنوان ارزش کارخانه پس از کارشناسی است.

خبر جدید  اختصاص اعتبار 12 میلیارد تومانی برای تکمیل پیست‌ دوچرخه سواری رشت و مجموعه ورزشی تختی لاهیجان

این کارخانه پس از کارشناسی در اقدامی عجیب و شبهه آور حدود ۸ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است.

در حالی که تنها قیمت زمین ۱۵ هکتاری این کارخانه چندین برابر این مبلغ است و ساختمان‌ها و تجهیزات زیادی نیز در این مجموعه وجود دارد.

در حالی بدهی حدود ۶ میلیاردی این کارخانه به دولت که قابل تقسیط نیز هست بهانه ای برای این هبه دادن اموال دولتی عنوان می‌شود که به اذعان کارگران این شرکت، تنها ضایعات موجود در ۳ سالن آن، چند میلیارد تومان ارزش مالی دارد.

یکی از کارگران این کارخانه در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، با ابراز نگرانی از وجود دست‌های پشت پرده در واگذاری ارزان قیمت این کارخانه گفت: افرادی قصد دارند با ارزش گذاری بسیار پایین شرکت و واگذاری آن به فرد دیگر، بعدا در فروش چند برابری زمین ها و ساختمان های آن به سود برسند.

خبر جدید  برگزاری 63 برنامه تحت عنوان «ضیافت الهی در ماه مهربانی» در رشت

یکی دیگر از کارگران این شرکت به بیان اینکه شرکت ریسندگی و بافندگی فومنات مشکلات زیادی را تجربه کرده است گفت: با واگذاری شرکت کسانی که هیچ تجربه و تخصصی در صنعت ندارند تنها زمینه ای برای بیکار شدن ۱۵۰ کارگر این کارخانه فراهم می شود.

اکنون تنها امید کارگران این کارخانه قدیمی ورود مسئولان و دستگاه های نظارتی به این ماجرا  و عدم دادن اجازه به افراد با نفوذ برای تضعیف حقوق بیت المال است تا مانع واگذاری این کارخانه قدیمی و باسابقه شوند.

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.