گروه اجتماعی: نیک کار تاکید کرد: در حال حاضر همه جوامع تحت تاثیر ارتباطات رسانه ای قرار دارند و اگر زیرساخت های آگاهی بخشی که از آن تعبیر به «سواد رسانه ای» می شود، وجود نداشته باشد، نمی توانیم با این جهان شیشه ای مقابله کنیم. به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، معصومه نیک کار، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان گیلان امروز، ۱۵ بهمن ...
تاریخ مخابره: یکشنبه 4 فوریه 2018  |  زمان: 22:57 ب.ظ  | شماره خبر: 475   

گروه اجتماعی: نیک کار تاکید کرد: در حال حاضر همه جوامع تحت تاثیر ارتباطات رسانه ای قرار دارند و اگر زیرساخت های آگاهی بخشی که از آن تعبیر به «سواد رسانه ای» می شود، وجود نداشته باشد، نمی توانیم با این جهان شیشه ای مقابله کنیم.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از گیلان، معصومه نیک کار، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان گیلان امروز، ۱۵ بهمن در نخستین نشست کتابخوان بانوان مسئول استان گیلان که در سالن اجتماعات سازمان مديريت و برنامه ريزی استان گيلان برگزار شد، به عنوان مولف کتاب «فلسفه رسانه» به معرفی آن پرداخت و اظهار کرد: فصل اول کتاب مذکور به مفهوم کلی رسانه و فرهنگ پذیری ملل و جوامع مختلف از طریق رسانه ها اشاره می کند.

وی با اشاره به نقش رسانه در معرفی هنجارها و ناهنجاری ها، افزود: در فصل دوم کتاب «فلسفه رسانه» مباحث مربوط به شکاف بین نسلی، فرایند جهانی شدن و تغییر سنت ها از طریق رسانه مطرح می شود.

خبر جدید  اسکان و تغذیه زائران اربعین حسینی باید به صورت مردم محور باشد

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی استان گیلان ادامه داد: این فصل با معرفی نظریه های رسانه ای اغلب مورد توجه دانشجویان رشته های روابط عمومی و علوم ارتباطات قرار می گیرد.

این مسئول فرهنگی، با بیان اینکه امروز هویت مجازی و شبکه های اجتماعی افراد را درگیر کرده است، تصریح کرد: رسانه به ایجاد هویت مجازی کمک می کند لذا در فصل سوم به مباحث مربوط به افکار عمومی و جنگ نرم از طریق رسانه پرداخته می شود. در واقع رسانه می تواند از طریق شبکه های اجتماعی افکار عمومی و فرهنگ های بومی را به مرور زمان تغییر دهد و فرهنگ پذیری ایجاد کند.

وی از فرهنگ پذیری رسانه ای تحت عنوان «جنگ نرم» یاد کرد و متذکر شد: در جنگ سخت نیازمند عوامل و تجهیزات هستیم و مرزهای ما مستقیما مورد هجوم واقع می شود و لذا به اجبار به مقابله روی می آوریم، اما جاذبه های جنگ نرم ما را با خود همراه می کند.

خبر جدید  پیام تسلیت نماینده خبرگان رهبری

نیک کار، با بیان اینکه در جنگ نرم هنجار به ناهنجاری و ارزش به ضد ارزش تبدیل می شود، گفت: با این تغییر محتوا، افکار عمومی ناخواسته تحت تاثیر جنگ نرم قرار می گیرد و به آن گرایش پیدا می کند. امروز استفاده زیاد جوانان از اینترنت و شبکه های اجتماعی باعث شده تا خانواده ها در نظارت مستقیم بر آنان ناکام بمانند.

مدیر خبرگزاری ایسنا گیلان، فصل چهارم کتاب مذکور را درخصوص ماهواره ها، خبرگزاری ها و فضای رسانه ای سنتی حاکم بر جوامع دانست و تاکید کرد: در حال حاضر همه جوامع تحت تاثیر ارتباطات رسانه ای قرار دارند و اگر زیرساخت های آگاهی بخشی که از آن تعبیر به «سواد رسانه ای» می شود، وجود نداشته باشد، نمی توانیم با این جهان شیشه ای مقابله کنیم.

خبر جدید  اعزام 5 تیم خبری برای پوشش همایش اربعین حسینی

وی متذکر شد: اگر زیرساخت های سواد رسانه ای را فراهم نکنیم، قدرت های بزرگ در حوزه سیاست، اقتصاد و فرهنگ از طریق جنگ نرم بر جامعه ما سیطره پیدا می کنند لذا نقش زنان به عنوان مادر در زمینه سازی آموزش تکنولوژی به فرزندان بسیار مهم است. در این راستا برای جلوگیری از ایجاد شکاف بین نسلی باید سواد رسانه ای را از خودمان آغاز کنیم.

نیک کار، از خانواده ها خواست مراقب فرزندانشان باشند و اظهار کرد: امروز رسانه ها از طریق گوشی تلفن همراه در داخل خانه های ما حضور دارند لذا باید فرصت ها و تهدیدات تکنولوژی رسانه ای را بشناسیم. قطعا عدم آگاهی ما از مدیاهای اجتماعی به قیمت تغییر فرهنگ اصیل و ارزش های ایرانی – اسلامی تمام می شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.