نماینده گیلان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه آمار‌هایی که از سوی وزارت جهاد کشاورزی در خصوص افزایش تولید محصول برنج در استان گیلان اعلام می‌شود دقیق نیست، گفت: اگر از کشاورزان حمایت نکنیم ناچارا زمین خود را می‌فروشند و به شهر مهاجرت می‌کنند. ...
تاریخ مخابره: چهارشنبه 11 نوامبر 2020  |  زمان: 12:10 ب.ظ  | شماره خبر: 56316   

شعار سال:سید حسین موسوی با اشاره به مشکلات کشاورزان استان گیلان گفت: متاسفانه آمارهایی که از سوی وزارت جهادکشاورزی در خصوص افزایش تولید محصول برنج در استان گیلان اعلام می‌شود دقیق نیست.

وی افزود: در استان گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری وجود دارد که سالانه ۷۵۰ هزار تن برنج سفید از این زمین های کشاورزی برداشت می‌شود.

موسوی ادامه داد: به صورت استاندارد در هر هکتار می‌بایست ۴ هزارو ۵۰۰ کیلو شلتوک برداشت شود و ۶۰ درصد آن به برنج سفید تبدیل شود. در صورتی که در سال جاری برداشت کشاورزان از هر هکتار بین ۳ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ کیلو شلتوک بود که در بهترین حالت ۵۰ درصد آن برنج سفید است که تقریبا یکهزار و۶۰۰ کیلو برنج می‌دهد.

کشاورزان جز زحمت سودی عایدشان نمی شود

نماینده استان گیلان در شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: بنابراین با توجه به مشکلات و هزینه‌های سرسام‌آور می‌بینیم که کشاورزی نه تنها سود چشم‌گیری برای کشاورز ندارد بلکه گاهی جز دردسر و زحمت چیزی سودی عایدش نمی شود.

خبر جدید  رفع ابهام از مواضع چند پهلوی سیاسی استاندار گیلان!

وی بیان کرد: کمبود آب، گرانی کود و سموم کشاورزی، گرانی کارگر و ماشین آلات کشاورزی همه و همه سبب می‌شود بعد از یکسال که کشاورز محصول را برداشت می‌کند مبلغ چندانی برایش باقی نماند.

برای برنج کاران پول چندانی نمی ماند

موسوی تصریح کرد: اگر کشاورزی یک هکتار زمین داشته باشد و از آن یکهزار و ۶۰۰ کیلو برنج برداشت کند با احتساب هر کیلو ۲۲ هزار تومان تقریبا ۳۵ میلیون تومان در سال برای کشاورز باقی می ماند که اگر به ۱۲ ماه تقسیم کنیم هر ماه چیزی حدود ۳ میلیون تومان درآمد دارد. حالا وقتی شما هزینه‌های بی شمار کشاورزی را از این مبلغ کم کنید می‌بینید که عملا پول چندانی برای کشاورز نمی‌ماند.

با شرایط موجود کشاورزان مجبورند تغییر شغل بدهند

خبر جدید  تست دانش آموزان و فرهنگیان مثبت شد

نماینده استان گیلان در شورای عالی استان‌ها به ضرورت حمایت از کشاورزان اشاره کرد و گفت: اگر کشاورزان تاکنون دوام آورده اند بخشی به دلیل تعلق به شغل پدری شان بوده و برخی نیز عملا کار دیگری بلد نیستند. اما اگر همچنان حمایتی صورت نگیرد همه کشاورزان مجبورند که تغییر شغل بدهند و اولین گام تغییر شغل فروش زمین کشاروزی است.

با افزایش ساخت و سازها زمین های کشاورزی نابود می شوند

وی ادامه داد: ببینید ما اگر از یک حمایت دریغ کنیم چه مشکل سلسله واری ایجاد می‌کنیم. کشاورز زمین خود را می‌فروشد و به شهر مهاجرت می‌کند که اکثرا حاشیه نشین شده و به مشاغل کاذب روی می‌آورند. جمعیت شهرها افزایش پیدا می‌کند و شهرداری نمی‌تواند خدمات درستی به شهرها بدهد. از سوی دیگر خریدار زمین در زمین کشاورزی ویلا می‌سازد و محیط زیست از بین می‌رود. با افزایش ساخت و سازها زمین‌های کشاورزی نابود می‌شوند و تولید محصول استراتژیک برنج کاهش می‌یابد.

خبر جدید  ثبت جهانی روستای قاسم آباد رودسر + عکس

ایران مجبور است برنج های بی کیفیت هندی وارد کند

وی افزود: ایران به عنوان کشوری که بهترین برنج جهان را تولید می‌کرد اکنون باید برنج بی‌کیفیت هندی و پاکستانی وارد کند و ارز از کشور خارج شود. هزاران کشاورز که مشغول به کار هستند بیکار می‌شوند و اکنون دولت باید فکری برای اشتغال کسانی کند که کاری جز کشاورزی بلد نیستند.

موسوی تاکید کرد: بنابراین اگر دولت حمایت خود را در نقطه مناسب و ضروری انجام ندهد باید با ده‌ها مشکل که ناشی از به هم خوردن تعادل طبیعی تولید و عرضه محصولات است دست و پنجه نرم کند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا ، تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۹ ، کدخبر: ۹۸۷۵۴۴، www.ilna.news

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.